II ŚWIĘTO SIELAWY
14 sierpnia, 2012

11 sierpnia 2012 r. we Wdzydzach odbyło się II Święto Sielawy organizowane przez LGR Mòrénka oraz Gminę Kościerzyna. Impreza rozpoczęła się na terenie Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich.

Organizatorzy zadbali o bogaty program artystyczny i moc atrakcji dla najmłodszych. Warto w tym miejscu podkreślić, że od godziny 14:00 zwiedzanie całego Muzeum było nieodpłatne.

W czasie imprezy nie zabrakło konkursów dla całych rodzin, zabawy oraz licznych występów artystycznych.  Na szczególną uwagę zasługuje konkurs malowania morenki, występ Magic Show „Duo Paulo” oraz Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego Kaszubskie Nuty.

Największym zainteresowaniem wśród publiczności cieszył się konkurs łapania ryb gołymi rękoma. Zawodnicy musieli wejść do dużego basenu i rękoma łapać pstrągi.

Podobnie jak w minionym roku nie zabrakło stoisk gastronomicznych z regionalnymi specjałami. Każdy z uczestników imprezy mógł skosztować kaszubskiej morenki, czyli sielawy oraz zupy rybnej przygotowanej przez KGW z Małego Klincza.

Pierwszą część Święta Sielawy zakończył koncert muzyki szantowej w wykonaniu Rajmunda Knittra.

O godzinie 19:00 impreza przeniosła się na scenę nieopodal plaży nad jeziorem Wdzydze. Na początku wystąpił zespół Alternatywa. Następnie odbył się koncert grupy Bernard Dornowski ex Czerwone Gitary, który rozgrzał publiczność i zachęcił do dalszej zabawy. Na zakończenie w ramach Wdzydzkiej Nocy Dobrego Humoru wystąpił znany aktor, reżyser oraz kabareciarz – Cezary Pazura.